İSTANBUL FATİH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mucip Kına'nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mucip Kına'nın  23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. Yıldönümünü, aynı zamanda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı  sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Milletimizin şanlı tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri hiç kuşkusuz 23 Nisan 1920 günüdür. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ve onun "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" anlayışıyla tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması ile hem 29 Ekim 1923'te kurulacak Cumhuriyetimizin temelleri atılmış, hem de millet egemenliğini esas alan yeni bir yönetim biçiminin müjdesi verilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, halkın ve milletin sesi olarak milletimize demokrasinin kapılarını aralamıştır. Egemenliğin kayıtsız ve şartsız milletin olduğunu milletin üzerinde hiçbir gücün olmadığını tescillemiş, her türlü vesayet anlayışına dayalı yönetim beklentilerini de ortadan kaldırmıştır.

Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Atatürk, çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, TBMM'nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı çocuklara armağan etmiştir. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye olmakla birlikte Gazi Mustafa Kemal de bu anlamda müstesna bir yere sahiptir.

Cumhuriyetin ilanıyla başlayan modernleşme, kalkınma ve demokratikleşme süreci bugünde aynı inanç ve kararlılıkla devam etmektedir. Devletimizin bugünkü güçlü yapısı, gelişmiş ve olgunlaşmış demokrasimiz, milletimizin engin birikiminin ve tarihsel tecrübesinin vardığı son aşamadır. Çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma konusunda Türkiyemizin yolu açık, geleceği aydınlıktır. Her alanda kalkınmış, muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefini başarmış bir Türkiye, yarınlarımızın teminatı aynı zamanda çocuklarımıza bırakabileceğimiz en kıymetli mirasımız olacaktır.

            Sevgili çocuklar, sevgili gençler;  Aydınlık yarınlarımızın, aydınlık yüzleri;

Her  şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, yapıcı eleştirilerde bulunabilen, bilimi ve teknolojiyi faydalı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak özümsemiş, kendine güvenen fertler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve milletimiz adına büyük bir kazanım olacağınızı iyi biliniz ve asla unutmayınız. Bu çalışma ve gayretiniz; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir.

Bu günü sizlere armağan eden, Mustafa Kemal Atatürk'ün sizlere olan şu hitabını hiç unutmayın. "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz."

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler dolayısıyla bu yıl evlerimizde kutluyoruz. Okullarımızda yeniden  hep birlikte kutlayacağımız günlerin özlemiyle  İstiklal Marşımızı ve 23 Nisan'ın 100. yıl dönümüne özel olarak hazırlanan marşı bu yıl evlerde birlikte söyleyeceğiz.

           Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi tamamlarken Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                    Mucip KINA

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

Fatih Hükümet Konağı Karagümrük Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No66 B/Blok Kat 2/3 Fatih/İSTANBUL - 0 212 635 08 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.