İSTANBUL FATİH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Lisesi Öğrencilerinden Matematik Olimpiyatları´nda 5 Madalya

İlçemiz okullarından İstanbul Lisesi öğrencileri, Brezilya´da düzenlenen ve 112 ülkeden öğrencilerin katıldığı "58. Uluslararası Matematik Olimpiyatları´ndan 5 madalya ile döndü.
İstanbul Lisesi Öğrencilerinden Matematik Olimpiyatları´nda 5 Madalya

İstanbul Lisesi öğrencileri, Brezilya´da düzenlenen ve 112 ülkeden 600´den fazla öğrencinin katıldığı "58. Uluslararası Matematik Olimpiyatları"ndan 5 madalya ile döndü.

TÜBİTAK Matematik Olimpiyat Milli Takımında yer alan İstanbul Lisesi öğrencileri kazandıkları madalya sayısıyla devlet liseleri arasında bir ilke imza attı.

Okul Müdürü Hikmet Konar, yaptığı açıklamada, bu başarıların arkasında öğrencilerinin büyük emeği, okulun yarışmalara hazırlanan öğrencilere yönelik yaptığı çalışmalar ve organizasyonların yattığını belirtti.

Olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan 12. sınıf öğrencisi İlker Can Çiçek bu süreçte okuldaki bilim takımı eğiticilerinin ve ailesinin büyük desteğini gördüğünü vurgulayarak, "Bu başarı 6-7 senelik özverili bir çalışmanın ürünü, bu süreç içinde farklı birçok etmen ile birlikte çalıştım. Bundan sonra ülkemizi uluslararası yarışmalarda başarılarla temsil etmeye devam etmek istiyorum." dedi.

Olimpiyatlarda bronz madalya kazanan 12. sınıf öğrencisi Nurullah Giray Kuru da 2 gün süren bir yarışmada toplam 6 matematik sorusunun sorulduğunu ancak bu soruların her gün karşılarına çıkan sorular olmadığını vurguladı.

Soruların çözümüne ulaşabilecek düzeye gelmek için 6-7 yıl çalışmak gerektiğini belirten Kuru, "Bu düzeye geldiğinizde bile yarışmaya çıktığınız anda o anki heyecanla her şey birden bire değişebiliyor. Olimpiyat böyle bir şey. Olimpiyatlarda Türk bayrağını gururla dalgalandırabilmek için çalıştım. Hedefim önümüzdeki sene altın madalya almak." diye konuştu.

Olimpiyatlarda mansiyon ödülü kazanan Mehmet Selahattin Şentop ise olimpiyatlara hazırlığın zor bir süreç olduğunu ve yurt genelinde TÜBİTAK tarafından yapılan elemeler neticesinde olimpiyat ekibinin belirlendiğini söyledi. 

Diğer mansiyon ödülünü kazanan Ahmet Alper Özüdoğru da gelecek yıl daha başarılı olmayı hedeflediğini kaydetti.

09-08-201709-08-2017

 

 

Fatih Hükümet Konağı Karagümrük Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No66 B/Blok Kat 2/3 Fatih/İSTANBUL - 0 212 635 08 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.