İSTANBUL FATİH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna  Duyuru

16 Mart 2019 tarihli bazı internet sitelerinde yer alan “Milli Eğitimden Kıyak. İhale Var Taşıma Yok” başlıklı haber ile ilgili olarak Müdürlüğümüzden açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

            Habere konu olan taşıma işi Uluslararası sözleşmeye dayalı PICTES Projesi kapsamında Suriyeli öğrencilerin okullara erişimini kolaylaştırmak amacıyla Geçici Eğitim Merkezimize ve İlçemizdeki Resmi okullara taşınmasını kapsamaktadır. Taşınacak öğrenci sayılarına ait bilgiler e-okul ve YÖBİS sistemlerinden alınmıştır. 17.09.2018-30.11.2018 tarihleri arasında 55 iş gününü kapsayacak şekilde yapılan ilk ihaleye ait sözleşme bedeli 4.121.975,00 TL olarak tespit edilmiştir. Taşınan öğrenci ve araç sayılarının okullar tarafından sisteme girilmesi ve ödemenin bu puantajlar üzerinden yapılması nedeniyle proje kapsamında yükleniciye yapılacak toplam ödeme tutarı 997.345,00 TL’dir. Buna mukabil ilimiz genelinde bu dönemi kapsayan tüm ihalelerin inceleme ve soruşturmaya tabii tutulması ve müfettiş raporlarının henüz hazırlanmaması nedeni ile yükleniciye ödeme tamamlanmamıştır.

            Uluslararası PICTES Projesinin süresinin uzatılması nedeni ile bu süre uzatımı olan 01.12.2018-28.02.2019 tarihlerini kapsayan ikinci ihale, Bakanlığımızdan gelen 2 km altında mesafede bulunan öğrencilerin taşınmayacağı talimatı gereği, okul müdürlüklerinden alınan bilgiler doğrultusunda yapılmış olup sözleşme bedeli 1.069.776,00 TL tespit edilmiştir. Bu kapsamda yükleniciye okul müdürlüklerimiz tarafından yapılan puantaj girişlerine göre 881.904,00 TL ödeme yapılacaktır.

            Yine 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar uzatılan PICTES Projesi gereği 01.03.2019-14.06.2019 tarihlerini kapsayacak şekilde üçüncü ihale yapılmış olup, bu ihaleyi başka bir firma kazanmıştır. Üçüncü ihalenin sözleşme bedeli 309.560,00 TL’dir. Bu kapsamda yükleniciye henüz ödeme yapılmamış olup taşıma işi halen devam etmektedir.

            Haberde sanki müdürlüğümüzün hayali bir iş yaptığı ve beş milyon TL’lik bir vurgun ya da kıyak yapıldığı iddia edilmiş olup bu tamamen asılsız ve gerçeklere dayanmayan bir dedikodudan ibarettir.

            İlçemizde yapılan tüm ihaleler gibi taşıma işi ihalesi de kanunlara ve yönetmeliklere uygun şekilde yapılmış ve hiç kimseye devletin bir tek kuruşu haksız yere verilmemiştir.

            Habere konu olan iki adet taşıma işi ihalesi ile ilgili yüklenici firmaya yapılacak ödeme toplamı 1.879.249,00 TL olup iddia edildiği gibi projenin uygulanmaması ve Beş milyon TL’lik bir ödeme yapılması söz konusu değildir.

            Tüm bu bilgilerin müdürlüğümüze sorularak öğrenilmesi mümkün iken müdürlüğümüzden bilgi alınmadan haksız ve mesnetsiz olarak yapılan ve müdürlüğümüz çalışanlarının onur ve haysiyetini hiçe sayan bu mesnetsiz iddialar ile ilgili her türlü kanuni hakkımızı arayacağımızı ve ilgililer hakkında gerekli işlemin yapılacağını kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Fatih Hükümet Konağı Karagümrük Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No66 B/Blok Kat 2/3 Fatih/İSTANBUL - 0 212 635 08 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.