İSTANBUL FATİH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kare Kare Fatih Fotoğraf Yarışması 2023

Kare Kare Fatih Fotoğraf Yarışması 2023

KARE KARE FATİH FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

      Yarışmanın Amacı:

            Fotoğraf yarışmasının temel amacı Fatih'te bulunan  öğrencilerin fotoğraf sanatı aracılığıyla çevrelerini keşfetmelerini sağlamaktır. Ayrıca fotoğraf sanatı ile ilgili farkındalık oluşturmaktır. Bu yarışma ile okullarının bulunduğu çevreyi, tarihi ve coğrafi zenginliklerini öğrenci gözü ile farklı kişilerin görmesini sağlamaktır. Katılımcılar bu etkinlik aracılığıyla fotoğraf sanatına bir katkıda bulunacaklardır.

      Yarışmanın Konusu: Fatih İlçesi'nde öğrenim gören Lise öğrencilerinin okullarını, okullarının çevrelerini ve ilçemizin tarihi turistik mekânlarını merkez alarak fotoğraf karelerinde yansıtmak.

       Yarışmanın Hedef kitlesi

1.Fatih'te bulunan özel - resmi tüm orta öğretim (Lise) okullarında öğrenim gören öğrenciler,

     Yarışma Eserlerinin Hazırlanması ve Teslim Şartları;

·         Fotoğraflar sadece dijital formatta kabul edilerek değerlendirilecektir.

·         Fotoğraflar JPEG formatında ve yatay olmalıdır.

·         Fotoğraflarda fotoğrafın orijinalini bozmayacak şekilde, ışık, renk, kontrast ayarlaması olmakla birlikte bunun dışında dijital müdahale ve manipülasyon kabul edilmeyecektir. İsteyen yarışmacı dijital müdahale olmadan kompozisyon kurgusu yapabilir.

·         Flash bellek ortamındaki fotoğrafların bozulması durumundan kurumumuz sorumlu değildir.

·         Eserler yarışmanın konusuna uygun olmalıdır

·         Fotoğraf üzerinde tarih, isim, logo vb. gibi işaretler bulunmamalıdır. Kenar boşluğu ve paspartu olmamalıdır.

 

·         Eserler katılımcılar tarafından bağlı oldukları okul müdürlüklerine teslim edilecektir. Okullar yarışmaya katılan eserleri en son 05 Mayıs 2023 Cuma günü ilçe milli eğitim müdürlüğü, özel büroya (Komisyona) teslim edeceklerdir.

 

·         Yarışmaya Flash bellek ile katılanlar bunları bir zarf içinde teslim ederken zarfın üzerine; isim, soyadı, adres, telefon ve e-mail bilgilerini ekleyeceklerdir.

 

·         Katılımcılar her bir eserleri için bir rumuz belirleyecekler ve fotoğraflarını tanımlayacaklardır. Örneğin bir katılımcının rumuzunun "çaydanlık" olduğunu ve 3 fotoğraf yolladığını düşünelim. Bu kişi her bir fotoğrafın adını: çaydanlık_1, çaydanlık_2, çaydanlık _3 olarak belirterek dijital kaydını yapacaktır.

 

·         Eserlerin gönderilmesinde kaynaklanabilecek olası sorunlardan seçici kurul sorumlu olmayacaktır.

      Katılım Şartları

·         Yarışmaya katılacak okullar kendi derecesindeki okullar arasında değerlendirilecek ve her kategorideki okullar arasında derecelendirme ayrı ayrı yapılacaktır.

·         Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ve sergilenmemiş olması gerekmektedir; yarışma organizasyonları dışında sergilenmiş veya yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez.

 

·         Bu yarışmada ödül alacak veya sergilenecek olan fotoğrafın yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan diğer bir yarışmada ödül ve sergileme aldığının tespit edilmesi halinde, bu yarışmada elde edeceği ödül ve sergileme iptal edilir, katılımcı hakkında ise kural ihlali işlemi uygulanır.

 

·         Gönderilen fotoğraflar yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması kural ihlalidir. Böyle bir durumun tespiti halinde yarışmacı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

 

·         Katılımcı, yarışma sonu teslim ettiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Seçici kurul, katılımcıların fotoğrafları ile ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

 

·         Yarışmada ödül alan eserler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü web adresinden duyurulacak ve katılımcılara mail yoluyla bildirilecektir.

 

·         Değerlendirme sonrasında kural ihlali yaptığı anlaşılan katılımcıların ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya almamış yarışmacılara ise talep hakkı doğurmaz.

 

·         Ödül ve sergilemenin iptal edilmesi halinde; iptal durumu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü web adresinden düzeltme yapılmak suretiyle duyurulacak ve katılımcılara mail yoluyla bildirilecektir.

 

·         Ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan fotoğraflar sergi amaçlı olarak kurumumuz tarafından basılı hale getirilecektir. Sergilemelerde bütünlük oluşturmak için ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların yarışma yürütme kurulu tarafından gerekli görülen büyüklükte laboratuvar baskıları alınabilecektir.

 

·         Herhangi bir nedenden dolayı, son katılım tarihi uzatılmış ise uzatılan bu zaman içerisinde çekilmiş fotoğraflar da yarışmamıza katılabilir.

 

·         Düzenleyici kurum, bir başvurunun kurallara aykırı olduğunu tespit ederse başvuruyu geri çevirme yetkisine sahiptir.

 

·         Yarışma son katılım tarihine bir hafta kalıncaya kadar düzenleyici kurul gerekli bulduğu durumlarda şartname üzerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 

·         Bu yarışmaya katılanlar, tüm katılım koşullarını aynen kabul etmiş sayılacaktır.

Telif (Kullanım) Hakları:

·         Katılımcı, ödül ya da sergilemeye hak kazanmış fotoğraflarının isminin, ya da eser adının kullanılması ile ilgili kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder.

 

·         Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

 

·         Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlarda ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

 

     Not; Okullarımız ilk olarak yarışmanın koşullarına bağlı olarak kendi okullarında seçici bir kurul oluşturarak yarışmayı yapacaklardır. Okullarında ilk üç dereceye giren yarışmacıların eserleri ilçe yarışmasına katılacaktır. İlçemizde bulunan okullarımızın sahip olduğu görsel yapıya bağlı olarak kendi bünyelerinde dereceye giren öğrencilerine eserlerini zenginleştirmek amacıyla çekilen fotoğrafların aynı kareden fakat farklı zamanlarda çekilmesine imkân sağlayacaklardır ( örneğin yarışmaya giren başarılı öğrencinin çektiği resim, öğle saatlerinde çekildi ise öğrenciye imkân sağlanarak resmi sabah ve akşam saatlerinde de çekmesi sağlanacaktır)

 

Yarışma Komisyonu:

Halil BEKTAŞ  (Şube Müdürü)

Cem Sezer  (Özel Büro)

Vural YILDIRIM (Özel Büro)

 

Seçici Kurul (Jüri)

Seçici Kurulda en az bir akademisyen olacak ve tarafsızlık açısından son anda açıklanacaktır.

 

 

     Yarışma Takvimi

1)   Yarışmanın Başlangıç Tarihi     : 24 EKİM 2022

2)   Bitiş Tarihi ve Teslim           : 05 Mayıs 2023

3)   Jüri Değerlendirme              : 10 Mayıs 2023

4)   Sonuç Bildirimi                  : 12 Mayıs 2023

    Yarışma ile ilgili hedef kazanım;

Yarışma sonucunda sergilenmeye layık bulunan eserler İlçemiz etkinliklerinde ve Fatih'teki farklı mekânlarda sergilenecektir.

    Ödüller:

Birinci             : Hediye Çeki

İkinci              : Hediye Çeki

Üçüncü           : Hediye Çeki

Mansiyon       : Hediye Çeki

Sergilemeye değer eser sahiplerine çeşitli ödüller. 

 

FOTOĞRAF YARIŞMASI YÖNERGE

 

Yarışmanın adı "Kare Kare Fatih" Fotoğraf yarışmasıdır.

Eserler mutlaka Fatih  ilçesi sınırlarında çekilmiş olmalıdır.

Eserler değişik zamanlar dikkate alınarak çekilmelidir.

Eserler daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olmaları gerekmektedir.

Eserlerin sergilenmesi, yarışmaya katılmasına engel değildir.

Ön eleme okullarda yapılacaktır.

Her okuldan ilçeye yarışma için en fazla üç eser gönderilecektir.

Eserler aynı kişinin de olabilir. Bu durum okul seçici kurulun inisiyatifindedir.

Eserler şartnamede belirtilen formatta, Flash bellek'e kayıt edilecek ve pakete rumuz yazılacaktır.

Fatih Hükümet Konağı Karagümrük Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No66 B/Blok Kat 2/3 Fatih/İSTANBUL - 0 212 635 08 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.