İSTANBUL FATİH İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Matematiğin Altın Çocuğu İstanbul Lisesi’nde

Romanya’nın Cluj şehrinde bu yıl 59.su düzenlenen, 107 ülkeden 600 öğrencinin katıldığı 59. Uluslararası Matematik Olimpiyatları´nda altın, gümüş ve bronz madalya kazanan milli takım kafilesi yurda döndü.
Matematiğin Altın Çocuğu İstanbul Lisesi’nde

59. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda 50 altın madalyadan birini kazanan İstanbul Lisesi’nden bu yıl mezun olan öğrencimiz Nurullah Giray KURU, matematik olimpiyatlarında Türkiye´yi temsil ettikleri için gururlu olduklarını söyledi.

“Türkiye´yi olimpiyatlarda temsil etmek için 1 yıldan fazla çalıştık”

Katılan 600 öğrenci içerisinde çok zor sorulardan birini doğru olarak cevaplayan 11 kişiden biri olan Nurullah Giray KURU ayrıca “Olimpiyatlarda Türkiye´yi temsil etmek için bir yılı aşkın süredir zorlu maratonlardan başarıyla geçtik. Çeşitli elemelerden sonra 6 kişilik takımla olimpiyatlara katılmaya hak kazandık. Bu olimpiyatlar lise öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Bu sene milli takımımızda İstanbul ve Denizli´den iki, İzmir ile Antalya´dan bir öğrenci vardı. Olimpiyatlarda size iki gün boyunca ayrı ayrı her gün üçer soru veriliyor. Bunları çözmek için bir günde 4,5 saatiniz var. 107 ülkeden 600 öğrenci bu soruları çözmek için salonda canla başla mücadele verdi. Olimpiyatlarda ben altın madalya kazandım. Arkadaşlarımdan Mehmet Ali YILDIRIM gümüş madalya elde etti. Halil İbrahim GÖZETEN, Halil ÖZKAN, Ömer TOPALOĞLU ve Özgen Şafak KARAKUŞ bronz madalya kazandı." dedi.

"TÜBİTAK maddi olarak bizi her zaman destekliyor"

Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na sadece ülkelerindeki yarışmalarda derece elde eden öğrenciler katılabiliyor. 2017’de ‘TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda matematik alanında altın madalya alarak, Romanya’daki büyük yarışmaya katılmaya hak kazanan Nurullah Giray KURU “Gelecek yıllarda daha iyi dereceler elde edeceğiz. İleride matematiğin yanında bilgisayar mühendisliğine de devam ederek, önümüzde farklı seçenekler olacaktır. Akademisyen olarak bilimi ilerletmek veya iyi bir mühendis olarak insanların ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyorum. TÜBİTAK maddi olarak bizi her zaman destekliyor. Bireysel çabalarımızın yanı sıra öğretmenlerimiz de bizi çok destekliyor. Aynı zamanda Ulusal Matematik Olimpiyat Komitemiz de var. Çeşitli üniversitelerden çok saygın profesörler bizi hazırlamakta yardımcı oldular." dedi.

Biz de Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; ülkemizi temsil ederek şanlı bayrağımızı uluslararası alanlarda dalgalandıran öğrencilerimizi, onları yetiştiren öğretmenlerimiz ile okul idarecilerini tebrik ediyor ve başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

18-07-201818-07-201818-07-201818-07-2018

Fatih Hükümet Konağı Karagümrük Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı No66 B/Blok Kat 2/3 Fatih/İSTANBUL - 0 212 635 08 11

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.